Moja Oferta 0

E-Paragony w urządzeniach online

  • 16 lutego 2021 godz. 10:36
E-Paragony w urządzeniach online

Jak obecnie od strony prawnej i technicznej wygląda możliwość wysyłania klientowi e-Paragonów?

Obecny stan prawny dotyczący warunków stosowania kas rejestrujących przez podatników zrównuje paragon wydrukowany z kasy fiskalnej na papierze z paragonem elektronicznym wysłanym kupującemu z urządzenia fiskalnego. Gwarantuje to art. 32. Ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Poz. 568) oraz Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Poz. 732). Przepisy te umożliwiają wysyłanie e-Paragonu kupującemu tylko za jego zgodą oraz w sposób z nim ustalony.


We wrześniu 2021 roku zostało podpisane i opublikowane Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, które dopuszcza wydawanie paragonu w formie elektronicznej bez konieczności jego wydruku na papierze. Od końca września producenci mogli już składać wnioski do Głównego Urzędu Miar o homologacje takich rozwiązań. Oznacza to, że w pierwszej połowie roku 2022 powinny być już zahomologowane pierwsze kasy wysyłające e-Paragony Czyli "na rynku" takie urządzenia pojawią się w drugiej połowie tego roku.


Obecnie w sprzedaży dostępne są urządzenia NOVITUS z nową homologacją, w pełni obsługujące e-paragony (a w zasadzie e-dokumenty, bo oprócz paragonów wysyłać z kas/drukarek można jeszcze e-faktury VAT i wydruki niefiskalne), bez wydruku na papierze są:

  • Novitus HD Online
  • Novitus HD II Online
  • Nano Online
  • Sento Online
  • Deon Online


Pozostałe Nasze urządzenia fiskalne online (kasy i drukarki fiskalne) są przygotowane do wysyłania e-paragonów (niektóre nadal z obowiązkowym wydrukiem na papierze). Zwłaszcza kasy Nano Online, Nano II Online, Link Online oraz drukarka Novitus HD Online są gotowe do wysyłania paragonów elektronicznych.  Pierwszą kasą wysyłającą e-Paragony bez wydruku jest kasa Sento Online z homologacją ZPT 2/2022. W kolejnych miesiącach będą się pojawiać kolejne urządzenia z takimi możliwościami.

Funkcjonalność e-Paragonów w kasie/drukarce to zaledwie jedna część całego systemu przesyłania, dystrybucji i przechowywania e-Paragonów.

Po stronie podatnika - użytkownika kasy/drukarki konieczne jest przygotowanie odpowiedniej infrastruktury: serwerów z oprogramowaniem, które będzie rozsyłało e-paragony przesłane (wraz z odpowiednim ID) na skrzynki mailowe kupujących, do ich aplikacji itp. Takie serwery lub platformy są już tworzone przez niektórych sprzedawców (sieci handlowe, koncerny paliwowe itp.). Nie ma narzuconego prawnie ani wypracowanego obecnie jednego, konkretnego standardu rozsyłania e-paragonów. Również Ministerstwo Finansów pracuje nad swoim, ogólnodostępnym systemem pobierania, identyfikacji i dystrybucji e-Paragonów.

Użytkownik kasy chcący świadczyć usługę e-Paragonów swoim klientom musi stworzyć swój własny system lub skorzystać z systemów komercyjnych, dostępnych na rynku.

Jednym z takich systemów, z którym będą działać kasy marki Novitus jest Hop&Shop -  system lojalnościowy wraz z możliwością identyfikacji klienta w sklepie i dostarczania mu do aplikacji paragonów w formie elektronicznej.


W przypadku chęci tworzenia własnej platformy do rozsyłania e-paragonów do swoich klientów, możemy przesłać odpowiednią dokumentację dla programistów.

${product.name}
Porównaj produkty
${errorMessage}

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.