Moja Oferta 0

Czytniki QR i ich zastosowanie w handlu

  • 14 lipca 2022 godz. 09:02
Czytniki QR i ich zastosowanie w handlu

W obecnych czasach kody QR (Quick Reponse Code) są dobrze znane znacznej większości osób. Powstały już w latach 90’ za sprawą japońskiego przemysłu wytwórczego i logistycznego. Standardowe kody kreskowe stały się uciążliwe przez powolne odczytywanie ich za pośrednictwem dostępnych wtedy skanerów. Dodatkowe ograniczenie stanowił fakt, że niewiele informacji można było w nich zapisać. Głównie właśnie to przełożyło się na powstanie nowego systemu skanowania, który w obecnych czasach może być rozpoznawany nawet przez telefony komórkowe.

Kody QR zostały dość szybko rozpowszechnione na całym świecie za sprawą

upublicznienia specyfikacji ich standardów. Każdy mógł z nich skorzystać nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Funkcjonowanie systemu opiera się na kwadracie o barwie ciemnej lub jasnej. Jego rozmiar nie jest stały, ponieważ będzie zmieniał się wraz z ilością modułów, czyli słów kodowych zapisanych w danych znakach. QR code to czarne punkciki o określonych kształtach na białym tle otoczonym ciemną ramką, tzw. separatorem. Dodatkowo każdy z nich wyposażony jest w wzór synchronizacji, za pomocą którego można określić zapisane w nim dane. Mechanizm maskowania z kolei powoduje zwiększenie szybkości przetwarzania QR przez skanery.


Rola czytników QR

W obecnych czasach funkcjonowanie wszelkich gałęzi handlu bez kodów QR byłoby znacznie utrudnione. Odgrywają one ogromną rolę w znakowaniu różnych produktów w sklepach, bibliotekach, hurtowniach czy innych miejscach. Zawierają w sobie ukryte informacje dotyczące nazwy produktu, numeru seryjnego i ceny. Do odczytywania ich służy czytnik kodów kreskowych, który jest niezbędnym wyposażeniem każdej branży stosującej ten system oznaczeń towarów. Działanie urządzeń polega na odkodowaniu zawartych w kodzie danych, a następnie przesłaniu ich do drugiego urządzenia, najczęściej komputera.


Skanery są w stanie odczytywać kody w formacie 1D (paskowe lub kreskowe) oraz 2D (wspomniane wcześniej kwadraty na białym tle). Odbywa się to za pośrednictwem tzw. imagera, czyli skanera wizyjnego. Wszystko działa na takiej samej zasadzie bez względu na format kodu. Wiązka laserowa pochodząca z urządzenia pochłania punkt kodu kreskowego, odpowiednio go podświetlając za pomocą fotodiody. W narzędziu powstają sygnały elektryczne, kiedy fotodioda odbija się od białych przerw między kodem.

Odczytane informacje zostają przetransformowane na cyfry i inne znaki, a następnie przesyłane do komputera.


Czy rodzaj czytnika QR ma znaczenie?

Każdy przedsiębiorca może wyposażyć się w taki skaner QR, który możliwie najlepiej będzie spełniał jego wymagania. Popularnym i niezawodnym wariantem jest czytnik Honeywell, lecz obecnie na rynku można znaleźć kilka form takich urządzeń różniących się od siebie budową i właściwościami, które należy dostosować do rodzaju pracy. To między innymi rodzaj czytanych kodów, technologia, jaką wykorzystuje do odczytów, a także sposób przekazywania danych. Przykładowo, w magazynach najlepiej sprawdzi się

czytnik QR online, ponieważ ten nie będzie potrzebował podłączenia kablowego do drugiego urządzenia czy zasilania. Wyróżnia się głównie:


  • Czytniki ręczne – najlepiej sprawdzają się w miejscach, gdzie nie trzeba ich przenosić. Najczęściej wymagają połączenia kablowego do komputera, używane są głównie w sklepach spożywczych.


  • Czytniki bezprzewodowe – te również często można znaleźć w różnych sklepach, w przeciwieństwie do poprzedników nie posiadają żadnych kabli. Zamiast tego działają za pomocą Wi-Fi lub Bluetooth. Można je przenosić, jednak nie dalej niż na odległość 300 metrów od bazy.


  • Czytniki stacjonarne – co prawda nie są mobilne, jednak pozwalają na odczytywanie kodów produktów poprzez przyłożenie ich do wiązki lasera, nie wymagają przy tym ręcznej obsługi. Tego typu urządzenia znajdują się nie tylko w sklepach, ale i na halach produkcyjnych.


  • Czytniki ladowe – to także rodzaj, który w dużej mierze kojarzy się ze sklepami, jednak można go spotkać również w hurtowniach. Obsługa jest równie prosta, co w przypadku czytnika stacjonarnego wystarczy przesunąć przedmiot po polu odczytu.


  • Czytniki przemysłowe – to najbardziej zaawansowany rodzaj skanera wykorzystywany na liniach produkcyjnych. Umożliwia szybki i bardzo dokładny odczyt informacji z kodu. Jest niezawodny, jednak nie można go przenosić.


Wybór odpowiedniego wariantu odgrywa kluczową rolę. Tylko dobrze dobrany skaner będzie spełniał wszystkie wymagania, jakie stawia przed nimi dany przemysł. Dlatego nie należy zapominać o aspekcie dopasowania i sprecyzować swoje potrzeby.

${product.name}
Porównaj produkty
${errorMessage}

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.