Waga jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego sklepu. Bez niej niemożliwe byłoby zważenie towaru i sprzedanie go za adekwatną cenę. W związku z tym takie urządzenie to konieczność w handlu zarówno hurtowym, jak i detalicznym. Ważny jest nie tylko sam jej zakup, ale również dobranie odpowiedniego modelu do potrzeb pracowników i klientów. Kluczową kwestią przy wyborze będzie wielkość sklepu i jego rodzaj (samoobsługowy lub obsługowy). Dzięki odpowiednio dobranym narzędziom można będzie zapewnić warunki komfortowej pracy pracownikom, a klienci chętniej wrócą do dobrze wyposażonego lokalu.
Czy rodzaj wagi jest ważny?
Obecnie wyróżnia się aż 6 rodzajów wag. To pozwala odpowiednio dobrać ją do potrzeb przedsiębiorstwa. Wybór nieodpowiedniej z pewnością utrudniłby obrót towaru i zmniejszył efektywność pracowników. Na rynku dostępne są:
- Wagi magazynowe – wykorzystuje się je do kontroli ciężkości palet i różnych zbiorników znajdujących się na magazynie. Cechują się dużą wytrzymałością z uwagi na udźwig, jaki często muszą wytrzymać. Dodatkowo wyróżnia się dwa rodzaje wag magazynowych: hakowe i pomostowe. Pierwszy rodzaj zajmuje się pomiarem masy towaru o niestandardowym gabarycie, z kolei drugi posiada wysięgnik, który pozwala na ważenie dużych produktów.
- Wagi kontrolne – to ważne urządzenie magazynowe pozwalające na sprawną logistykę. Cechują się wysoką dokładnością pomiaru, dzięki czemu są wykorzystywane do kontroli wadliwych produktów oraz ważenia cennych przedmiotów.
- Wagi etykietujące – to urządzenia znane większości ludzi. Wykorzystuje się je w wielkopowierzchniowych sklepach. Służą do zamieszczania ceny adekwatnej do wagi towaru wybranego przez klienta jeszcze przed pójściem do kasy. Znacznie usprawnia to proces sprzedaży i poprawia komfort pracowników.
- Wagi proste – to zdecydowanie najprostszy wariant takich urządzeń. Nie ma innych funkcji, niż pomiar masy towaru umieszczonego w odpowiednim miejscu. Najczęściej można je spotkać w sklepach lub na targach. Ich obsługa nie jest skomplikowana, w związku z czym każdy sobie z nią poradzi.
- Wagi kalkulacyjne – to niezwykle przydatne urządzenie, ponieważ wraz z obliczeniem masy od razu podaje cenę, jaką klient musi zapłacić za towar. Taka waga jest szczególnie polecana w sklepach, jednak powinna znajdować się przy kasie z uwagi na brak możliwości drukowania etykiet.
Na co warto wziąć pod uwagę, decydując się na wagę?
Wagi sklepowe najczęściej służą do określania masy warzyw i owoców, lecz równie często sprawdzają się w przypadku wędlin, słodyczy lub ciastek, zatem zakres pomiaru jest dość rozpięty, dzięki czemu można dopasować sprzęt do aktualnych wymagań kupujących. Nierzadko może być konieczny nawet model z limitem obciążenia do 15 kg. Wagi elektroniczne są niezwykłym ułatwieniem z uwagi na ich łatwość użytkowania i montażu. Nie wymagają wielu podłączeń kablowych, co z pewnością ułatwi znalezienie im odpowiedniego miejsca przy kasie lub gdzieś na sali. Waga elektroniczna do sklepu powinna być także wykonana z wytrzymałego materiału odpornego na czynniki zewnętrzne i najlepiej wodoodporna. Te właściwości przedłużą jej żywotność, a także
pozwolą uniknąć wielu usterek z tytułu chociażby zalania. Dzięki temu zastoje
spowodowane brakiem możliwości sprzedania towaru na wagę nigdy nie będą miały miejsca.
Brak przerw usprawni całą pracę sklepu, a także oszczędzi pracownikom dodatkowego stresu, co z kolei może przełożyć się na lepszą efektywność. Warto wspomnieć, że bez względu na wybrany wariant, każda waga do sklepu musi przejść proces legalizacji, ponieważ w innym wypadku użytkowanie jej będzie niezgodne z prawem. Określają to unijne normy w celu uniknięcia sytuacji oszukania klienta. Urząd miar musi wydać zaświadczenie, że urządzenie waży towar z odpowiednią dokładnością. Nie może dojść do błędu pomiaru, który jest określony osobno dla każdego rodzaju wagi. Jeśli natomiast
przedsiębiorca decyduje się na zakup urządzenia od znanego producenta, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie ono posiadało legalizację pierwotną. Oznacza to, że nie trzeba wyrabiać zaświadczenia na nowo, a przynajmniej do czasu wygaśnięcia go.