Od 1 lipca 2021 roku obowiązkiem właścicieli salonów fryzjerskich i kosmetycznych jest użytkowanie kas online, które skutecznie zastąpiły tradycyjne urządzenia fiskalne.
Wyposażanie punktów usługowych w nowoczesne kasy internetowe, to sposób nie tylko na sprawniejsze funkcjonowanie prowadzonej działalności, ale również jej szybszy rozwój. Prowadzenie sprzedaży może być dzięki nim lepiej monitorowane, gdyż każda transakcja zostaje zapisana w systemie. Oszczędza to personelowi wiele pracy, ponieważ kopie paragonów nie muszą być przechowywane przez okres kilku miesięcy po przeprowadzonej sprzedaży w celu możliwości ich skontrolowania. Kiedy kasy online zaczynają być użytkowane w danym miejscu, prędkość i jakość przeprowadzanych transakcji znacznie się poprawiają. Dodatkowo jest to zobowiązanie, które musi zostać spełnione, aby w ogóle możliwa była dalsza sprzedaż.
Salony fryzjerskie, a obowiązek posiadania kasy online
Działalności z branży kosmetycznej, które działają na rynku od lat, w 2021 roku zmieniły swoje urządzenia fiskalne na te z połączeniem internetowym. Usługi takie jak strzyżenie i farbowanie włosów oraz przeprowadzane na nich zabiegi pielęgnacyjne generują transakcje wykonywane przez fryzjerkę lub barbera. Każda z nich musi być udokumentowana za pomocą paragonu wręczanego klientowi oraz jego kopii, która zostaje zapisana w systemie. Salony fryzjerskie to miejsca, których prowadzenie wymaga kierowania się wieloma zasadami w kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy, a także prawidłowego funkcjonowania działalności, zgodnego z rozporządzeniami Ministerstwa Finansów.
Zakładanie lokalu w branży beauty
W wyniku stopniowej wymiany starych urządzeń na nowe, co roku pojawiały się zmiany w kolejnych gałęziach przemysłu. Z tego powodu rozpoczynanie nowych działalności wiązało się z obowiązkiem śledzenia kwestii prawnych oraz podatkowych, aby nie popełnić kosztownego błędu. Obecnie, jeśli chodzi o kasy online, to fryzjerzy oraz właściciele innych lokali z tej samej branży mają w obowiązku wybierać jak najnowszy sprzęt. Dzięki temu oferują oni jak najwyższy standard przeprowadzania transakcji – możliwość płatności za pomocą rachunku bankowego, w innej walucie, a także przy pomocy urządzeń mobilnych lub aplikacji.
Nowoczesne kasy fiskalne umożliwiające elektroniczny zapis w chmurze internetowej są również łatwiejsze do serwisowania. Przez wycofanie z produkcji urządzeń tradycyjnych z papierowymi kopiami paragonów dostęp do części zamiennych jest znacznie bardziej ograniczony. W przypadku zaopatrzenia się w nowy sprzęt można być spokojnym o możliwość
jego naprawy. W przypadku branży beauty kasy mogą być zarówno stacjonarne, jak i mobilne, w zależności od charakterystyki pracy danego lokalu.
Wizyty domowe a kasy fiskalne
Salony kosmetyczne oferują usługi wykonywania makijażu czy zabiegów pielęgnacji paznokci w domu klientek. Aby mogły one zostać w pełni bezpiecznie oraz legalnie, właściciele firm muszą zaopatrzyć się w specjalnie przystosowane kasy online. Kosmetyczki mogą dzięki temu przyjmować płatności oraz wystawiać paragony bez konieczności przebywania w siedzibie lokalu.
Mobilne kasy oraz terminale, to rozwiązanie często wybierane przez branże beauty, ponieważ oferuje możliwość poszerzenia oferty dla klientów o makijaż okolicznościowy czy artystyczny przeznaczony do profesjonalnych sesji zdjęciowych. Są to coraz popularniejsze usługi, które mogą zwiększyć zainteresowanie danym salonem dla nowych grup potencjalnych klientów.
Podsumowanie
Niezależnie od branży, w której chciałoby się założyć nową działalność, należy zwrócić uwagę, jakie są wymagania w kwestiach podatkowych oraz finansowych. W zależności od charakterystyki branży, a także konkretnej firmy, urządzenia fiskalne o innych właściwościach sprawdzą się lepiej. Model powinien zostać dopasowany do oferowanych usług oraz tego, czy są one przeprowadzane stacjonarnie w punkcie, czy mobilnie w domu klienta. Rosnące zainteresowanie tematem makijażu oraz pielęgnacji włosów czy ciała sprawia, że zapotrzebowanie na tego typu firmy również jest coraz większe.