Moja Oferta 0

Obowiązek wprowadzenia kas online w lokalach gastronomicznych

  • 28 marca 2023 godz. 10:02
Obowiązek wprowadzenia kas online w lokalach gastronomicznych

Kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii zostały wycofywane zarówno z produkcji, jak i użytku w lokalach sprzedażowych oraz obsługujących klientów.

Branże motoryzacyjne, kosmetyczne, a także gastronomiczne, jako jedne z pierwszych otrzymały obowiązek wymiany kasy fiskalnej na online. W punktach usługowych związanych z wyżywieniem oraz przygotowywaniem posiłków przeznaczonych do bezpośredniej konsumpcji pojawiły się więc nowoczesne kasy fiskalne i terminale płatnicze umożliwiające szybkie i komfortowe przeprowadzanie transakcji płatniczych.


W jakich lokalach wymienione zostały kasy fiskalne?

Przepisy ustawy o VAT wyróżniają miejsca świadczące usługi związane z wyżywieniem, a także stacjonarne placówki gastronomiczne jako te, w których 1 stycznia 2021 roku wszedł obowiązek wymiany urządzeń fiskalnych, na te posiadające dostęp do Internetu. Z definicji podanych przez organy podatkowe są to więc wszystkie miejsca wydające produkty do bezpośredniej konsumpcji, czyli również restauracje samoobsługowe, z ofertą „na wynos”, a także te, w których nie ma miejsc do siedzenia, jak mobilne kawiarnie.


Stałe placówki gastronomiczne, to natomiast każde miejsce przygotowujące i podające klientom posiłki do konsumpcji przy wyznaczonych do tego stolikach. Otrzymują oni menu z listą potraw, wśród których mogą dokonać wyboru oraz według uznania zabrać zamówienie ze sobą. Są to więc wszystkie restauracje, kawiarnie, pizzerie, cukiernie, bary mleczne, bary szybkiej obsługi oraz lokale typu fast food.


Poprawa jakości obsługi w lokalach gastronomicznych dzięki kasom online

Obowiązek wymiany sprzętu dotyczący usług związanych z wyżywieniem, jak i placówek gastronomicznych wyróżnionych w przygotowanych przez Polską Klasyfikację Działalności oraz Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług definicjach, ma na celu również poprawę wydajności i standardu obsługi. Wymiana kasy fiskalnej w gastronomii na sprzęt ze stałym połączeniem internetowym pozwala na ewidencjowanie transakcji online. Pod koniec dnia wysyłane są szczegółowe raporty dotyczące sprzedaży, dzięki czemu właściciele firm mają lepszą kontrolę nad zarobkami firmy.


Również sama obsługa staje się szybsza oraz lepiej przystosowana do zmian w trendach finansowych. Możliwość przyjmowania płatności za pomocą rachunku bankowego poprzez aplikacje lub urządzenia mobilne sprawia, że grono potencjalnych klientów znacznie się powiększa. Nowoczesne terminale oraz kasy fiskalne umożliwiają również przyjmowanie transakcji w obcej walucie. Wymiana urządzeń jest więc sposobem na lepsze zarządzanie lokalem oraz jego rozwój zgodny z rozporządzeniami wprowadzanymi przez Ministerstwo Finansów.


Zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej online – powody

Rozwój biznesu związany jest z regularną wymianą sprzętów, zarówno tych wykorzystywanych do produkcji, obsługi, jak i przeprowadzania transakcji. Dzięki takiemu działaniu firma dostosowuje się do standardów obecnie obowiązujących w danej branży. Jeżeli limit obrotu danej działalności nie przekracza 20 000 złotych rocznie, co zwykle tyczy się nowych placówek, wymóg posiadania kasy online nie jest wiążący. Dzięki temu właścicieli biznesów, które dopiero się otwierają, nie musi martwić wymiana kas fiskalnych. Do kiedy będą mieli obowiązek unowocześnienia swoich urządzeń, jest sprawą indywidualną, uzależnioną od charakterystyki danego lokalu oraz tego, jak rozwija się on w kwestii zarobków.


Podsumowanie

Branża gastronomiczna to jedna z pierwszych gałęzi działalności, która musiała wprowadzić kasy z połączeniem internetowym. Rozwiązanie to nikogo nie dziwi, biorąc pod uwagę ilość tego typu placówek w każdym z większych miast w Polsce. Dzięki usprawnieniu posiadanych urządzeń restauracje, kawiarnie, a także bary typu fast food mogą sprawniej obsługiwać klientów, a także poszerzać oferowane usługi, na przykład o dowóz z płatnościami przyjmowanymi przy odbiorze. Warto zwracać uwagę na zmiany pojawiające się w prawie podatkowym, ponieważ kolejne rodzaje lokali gastronomicznych otrzymują obowiązek wymiany kas fiskalnych na modele ze stałym połączeniem internetowym.

${product.name}
Porównaj produkty
${errorMessage}

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.