Już w styczniu informowaliśmy o stosowanej przez COMP klasyfikacji urządzeń fiskalnych, które posiadamy w ofercie. Stosowana przez nas kwalifikacja ma znaczenie nie tylko dla stosowania Mechanizmu Podzielonej Płatności (MPP), ale także dla stosowania poprawnych kodów GTU. Nowelizacja ustawy o Vat wprowadza od dnia 01.10.2020 nowy plik raportowania JPK_VAT , w którym podatnicy muszą dokonywać identyfikacji niektórych transakcji zakupu i sprzedaży.
Jednym z wymaganych identyfikatorów przy dokonywaniu sprzedaży jest oznaczenie niektórych towarów i usług kodami GTU (kody GTU:„01” –„10” dla wybranych towarów, kody GTU: „11” – „13” dla wybranych usług).
W związku z tym, że w ofercie sprzedażowej firmy COMP S.A. O/ Novitus znajduje się szereg towarów, do których zastosowanie znajduje kod „GTU_06”, informujemy, że w grupie tej znajdują się m.in.:
- drukarki fiskalne (PKWiU 26.20.16.0 – zgodnie z interpretacją Urzędu Statystycznego w Łodzi),
- kolektory danych,
- pos-y (monitory i terminale z ekranami dotykowymi),
- komputery, laptopy,
- drukarki etykiet i kart,
- inne drukarki niefiskalne,
- części, akcesoria do powyższych urządzeń, itp.
Kasy fiskalne znajdują się w grupowaniu PKWiU 28.23.13.0 i nie podlegają oznaczeniu kodem GTU.
Więcej informacji o pliku JPK VAT oraz o zasadach użycia kodów GTU można znaleźć z poniższych źródłach:
https://www.gov.pl/web/finanse/nowy-jpkvat-z-deklaracja-dla-wszystkich-przedsiebiorcow
https://www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/jpk-vat-z-deklaracja/faq-jpk-vat-z-deklaracja
Pobierz broszurę informacyjną „JPK VAT Z DEKLARACJĄ”:
Sprawdź wskazówki MF opublikowane na Portalu Podatkowym:
Nie. Oznaczenia dostaw towarów i świadczenia usług GTU nie dotyczą zbiorczych informacji o sprzedaży ewidencjonowanej na kasie rejestrującej.
Faktury wystawione do paragonów (z oznaczeniem „FP”) należy ujmować w ewidencji za okres, w którym zostały wystawione. Faktury te nie zwiększają wartości sprzedaży oraz podatku należnego w okresie, w którym zostały wystawione.
Obrót z oznaczeniem „RO” wykazuje wyłącznie podmiot będący faktycznym sprzedawcą (podatnik), a nie podmiot ewidencjonujący tę sprzedaż (agent lub pośrednik). Agent lub pośrednik w swojej ewidencji nie wykazuje sprzedaży prowadzonej w imieniu innego podmiotu.