Moja Oferta 0

Kody GTU i ich użycie dla urządzeń w ofercie Novitus

  • 8 października 2020 godz. 15:09
Kody GTU i ich użycie dla urządzeń w ofercie Novitus

Już w styczniu informowaliśmy o stosowanej przez COMP klasyfikacji urządzeń fiskalnych, które posiadamy w ofercie. Stosowana przez nas kwalifikacja ma znaczenie nie tylko dla stosowania Mechanizmu Podzielonej Płatności (MPP), ale także dla stosowania poprawnych kodów GTU. Nowelizacja ustawy o Vat wprowadza od dnia 01.10.2020 nowy plik raportowania JPK_VAT , w którym podatnicy muszą dokonywać identyfikacji niektórych transakcji zakupu i sprzedaży.

Jednym z wymaganych identyfikatorów przy dokonywaniu sprzedaży jest oznaczenie niektórych towarów i usług kodami GTU (kody GTU:„01” –„10” dla wybranych towarów, kody GTU: „11” – „13” dla wybranych usług).


W związku z tym, że w ofercie sprzedażowej firmy COMP S.A. O/ Novitus znajduje się szereg towarów, do których zastosowanie znajduje kod „GTU_06”, informujemy, że w grupie tej znajdują się m.in.:

  • drukarki fiskalne (PKWiU 26.20.16.0 – zgodnie z interpretacją Urzędu Statystycznego w Łodzi),
  • kolektory danych,
  • pos-y (monitory i terminale z ekranami dotykowymi),
  • komputery, laptopy,
  • drukarki etykiet i kart,
  • inne drukarki niefiskalne,
  • części, akcesoria do powyższych urządzeń, itp.


Kasy fiskalne znajdują się w grupowaniu PKWiU 28.23.13.0 i nie podlegają oznaczeniu kodem GTU.


Więcej informacji o pliku JPK VAT oraz o zasadach użycia kodów GTU można znaleźć z poniższych źródłach:


https://www.gov.pl/web/finanse/nowy-jpkvat-z-deklaracja-dla-wszystkich-przedsiebiorcow


https://www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/jpk-vat-z-deklaracja/faq-jpk-vat-z-deklaracja


https://www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/jpk-vat-z-deklaracja/pliki-do-pobrania-jpk-vat-z-deklaracja/

Pobierz broszurę informacyjną „JPK VAT Z DEKLARACJĄ”:

Sprawdź wskazówki MF opublikowane na Portalu Podatkowym:


Czy przy wprowadzeniu do nowego JPK_VAT z deklaracją miesięcznego raportu sprzedaży z kasy rejestrującej należy odznaczać poszczególne grupy towarów i usług według symboli GTU_01- GTU_13?


Nie. Oznaczenia dostaw towarów i świadczenia usług GTU nie dotyczą zbiorczych informacji o sprzedaży ewidencjonowanej na kasie rejestrującej.W jaki sposób ujmować faktury wystawione do paragonu, jeżeli nabywcą jest podatnik w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług?


Faktury wystawione do paragonów (z oznaczeniem „FP”) należy ujmować w ewidencji za okres, w którym zostały wystawione. Faktury te nie zwiększają wartości sprzedaży oraz podatku należnego w okresie, w którym zostały wystawione.Jak wykazywać sprzedaż z tzw. „obcej” kasy rejestrującej, na której jest ewidencjonowana sprzedaż prowadzona przez agenta lub pośrednika na rzecz lub w imieniu podatnika?


Obrót z oznaczeniem „RO” wykazuje wyłącznie podmiot będący faktycznym sprzedawcą (podatnik), a nie podmiot ewidencjonujący tę sprzedaż (agent lub pośrednik). Agent lub pośrednik w swojej ewidencji nie wykazuje sprzedaży prowadzonej w imieniu innego podmiotu.

${product.name}
Porównaj produkty
${errorMessage}

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.