Moja Oferta 0

Rozlicz opłaty za plastikowe opakowanie dzięki oprogramowaniu SOGA

  • 11 stycznia 2024 godz. 14:43
Rozlicz opłaty za plastikowe opakowanie dzięki oprogramowaniu SOGA

Czy wiesz, że program SOGA pomoże Ci rozliczyć nową opłatę SUP?

Od 1 stycznia 2024 zaczęła obowiązywać nowa opłata związana z opakowaniami z tworzyw sztucznych. W zależności od rodzaju opakowania to:

- 20 groszy w przypadku kubków

- 25 groszy w przypadku pojemników na żywność, w tym pojemników takich jak pudełka, z pokrywką lub bez, stosowanych w celu umieszczania w nich żywności, która jest:

a) przeznaczona do bezpośredniego spożycia, na miejscu lub na wynos;

b) zazwyczaj spożywana bezpośrednio z pojemnika;

c) gotowa do spożycia bez dalszej obróbki, takiej jak: przyrządzanie, gotowanie, podgrzewanie.


Wymienione w załączniku 6 Ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami z 14 kwietnia 2023r (Dz.U. poz. 877)


Do pobierania tych opłat zobowiązani są przedsiębiorcy prowadzący jednostki handlu detalicznego, hurtowego i jednostki gastronomiczne.


Już na początku największe wątpliwości budziło pytanie, czy do podanych stawek należy doliczyć VAT, a jeśli tak to w jakiej stawce. Zgodnie z wyjaśnieniem Ministerstwa Finansów, opłatę należy wykazać ze stawką VAT właściwą dla sprzedawanego towaru (np. 0%, 5%, 8%, 23% w zależności od wysokości stawki dla danego posiłku).


Opłata, która zostanie pobrana ma być przekazywana na rachunek bankowy marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce pobrania, w terminie do 15 marca roku następnego po roku, w którym opłata została pobrana.


Chcąc jak najbardziej ułatwić pracę użytkowników naszego programu do gastronomii SOGA – udostępniliśmy najnowszą wersję programu zwierającą niezbędne mechanizmy. Dzięki ich uniwersalności dostępna jest możliwość bardzo szerokiej konfiguracji opłaty w zależności od rzeczywistych warunków. Nowa funkcjonalność umożliwia nie tylko poprawne naliczanie opłaty, ale również jej rozliczenie na koniec okresu rozrachunkowego.


Już dziś zaktualizuj swoje oprogramowanie SOGA, a jeśli jeszcze go nie posiadasz sprawdź, gdzie możesz je zakupić na stronie: https://novitus.pl/software#produkty

${product.name}
Porównaj produkty
${errorMessage}

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.