Moja Oferta 0

Zmiany stawek VAT na żywność, paliwa, gaz, nawozy i energię

  • 24 stycznia 2022 godz. 15:14
Zmiany stawek VAT na żywność, paliwa, gaz, nawozy i energię

27 stycznia w Dzienniku Ustaw została opublikowana przyjęta przez Sejm i podpisana przez Prezydenta nowelizacja ustawy obniżająca podatek VAT dla poszczególnych grup towarowych.

Nowelizacja spowoduje czasowe obniżenie do zera podatku VAT na żywność, nawozy oraz gaz, do 5% na ciepło, a także do 8% na paliwa silnikowe. Nowelizacja wchodzi w życie 1 lutego 2022 r. Obniżone stawki podatku VAT, zgodnie z nowelizacją Ustawy, obowiązywać będą do 31 lipca 2022 r.


Zmiany w stawkach VAT:


- do zera spada wartość podatku VAT na żywność oraz napoje objęte dotychczas stawką 5%. Objęte zmianą zostają takie produkty jak mięso, ryby oraz przetwory z nich, produkty nabiałowe, warzywa oraz owoce i przetwory 

z nich, zboża, mąki wraz z produktami młynarskimi, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, napoje zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne.


- z 23% do 8% spada wartość podatku VAT na paliwa silnikowe (olej napędowy, benzyna, gaz LPG, paliwa samoistne z biokomponentów).


- dla środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej, nawozów wartość podatku VAT spada z 8% do zera. Zmiana obejmuje produkty takie jak: nawozy, środki ochrony roślin, ziemia ogrodnicza, substraty wspomagające produkcję rolną takie jak: środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz podłoża do upraw.


- w przypadku gazu podatek VAT ma spaść z 8% do zera, stawka podatku VAT dla energii elektrycznej utrzymana pozostaje wartość 5%, podatek VAT 

w przypadku energii cieplnej spada z 8% do 5%


Ustawa z dnia 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług
Załącznik nr 10 do Ustawy o VAT określający artykuły spożywcze na któe obniżona jest stawka do 0%
${product.name}
Porównaj produkty
${errorMessage}

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.